Кераміка, сталь чи поліетилен: яка бронеплита краще?
13 травня 2025Бронеплита — це основний елемент індивідуального захисту людини, від якості якої залежить варіант подальшого розвитку подій при влучанні кулі. Вона є складовим елементом плитконоски, яка побудована за принципом модульності. Це дозволяє за необхідності замінити бронелист на інший. Саме бронеплита відповідає за поглинання та розподіл кінетичної енергії від кулі чи уламків, що розлітаються. Плита запобігає їх проникненню в тіло та ураженню життєво важливих органів людини.
На сьогодні є декілька груп матеріалів які використовуються у цієї продукції. Під час вибору бронепластини необхідно враховувати ряд таких факторів, як безпосередньо матеріал плити, її вага, вартість, завдання та цілі, для яких буде використовуватись такий продукт. Це дозволить підібрати саме той варіант, котрий буде приносити максимальну травмобезпеку його власнику.
Керамічні бронеплити: переваги та недоліки
Керамічна бронеплита — це результат роботи інженерів-конструкторів, які використовуючи сучасні матеріали, змогли поєднати рівень захисту, ергономічну форму та низьку вагу в одне ціле. Плита такого типу може складатися з одного шару кераміки, або містити додатково ще шар демпферу для більш ефективного гасіння енергії при влучанні. Ці плити мають багато переваг, але не позбавлені й певних недоліків. Так, до позитивних моментів належить:
- низька вага;
- висока захисна здатність;
- зручність у використанні;
- більш щільне прилягання до тіла.
Завдяки використанню таких матеріалів, як карбід кремнію та бору, оксид алюмінію й інших, вдалося досягти високого рівня захисту при відносно невеликій вазі самої пластини. Низька вага дозволяє подолати довшу відстань, або, завдяки універсальним кріпленням, які забезпечують сумісність, взяти з собою більше корисного навантаження на жилет при однаковій витраті енергії. Проте присутні й недоліки, як-от:
- висока вартість;
- обмеженість циклів використання при влучанні.
Оборотною стороною застосування новітніх матеріалів є їх висока вартість та складність виробничого процесу, через що й сама плита коштує значно дорожче аналогів зі сталі. Також після 2–4 влучань плита з даного матеріалу підлягає заміні через можливе розтріскування.
Сталеві бронеплити: класика чи застаріла технологія?
Пластини з бронесталі є класичним елементом захисту, що використовується вже протягом довгого часу й неодноразово доводив свою ефективність. Намагаючись зменшити вагу без втрати можливостей балістичного захисту, було внесено багато вдосконалень у технологію виробництва сталі для таких пластин. Сучасні бронеплити можуть також додатково мати шар демпферу на внутрішній стороні для кращої амортизації та антирикошетне покриття, нанесене зі сторони ураження.
До переваг таких пластин належать:
- зносостійкість;
- здатність виконувати свої функції захисту після численних влучень;
- невисока вартість у порівнянні з іншими матеріалами;
- невибагливість умов зберігання та простота в догляді.
Одним з головних недоліків такої плити зі сталі є її вага. Вона значно вища ніж в аналогів з інших матеріалів. Зважаючи на те, що кожен зайвий кілограм екіпірування впливає на мобільність, швидкість, маневровість людини, та корисне навантаження, то у низці ситуацій застосування сталі може бути неефективним. Також існує можливість утворення вторинних уламків від самої пластини при влучанні у неї.
Сталеві бронеплити можуть використовуватись протягом тривалого проміжку часу без втрати своїх властивостей та необхідності ретельного догляду. Тому, не дивлячись на наявні недоліки, вони є популярним продуктом, що має попит та продовжує розвиватись і вдосконалюватись виробниками.
Поліетиленові бронеплити: легкість і нові технології.
Такий вид балістичних захисних пластин виготовляється з поліетилену надвисокої молекулярної маси (UHMW-PE). Це сучасний, винайдений відносно недавно, легкий матеріал з високими показниками міцності на розрив, який спочатку був розроблений для спортивних виробів. Пластини з даного виду пластику забезпечують кращий рівень комфорту у процесі руху й мають певні переваги відносно інших матеріалів:
- легкість;
- зручність використання;
- анатомічність.
Проте поліетиленові бронеплити, крім високої вартості, мають деякі слабкі сторони, пов’язані з конструкційними особливостями даного матеріалу:
- неспроможність забезпечити захист від пробиття бронебійними та кулями великого калібру;
- втрата матеріалом властивостей за високих температур.
Ці плити поєднують в собі нові технології та попередній досвід виробництва систем індивідуального захисту зі сталі та кераміки. Вони стрімко розвиваються, вдосконалюються для гарантування максимальної безпеки при застосуванні.
Порівняння бронеплит: яка краще для різних ситуацій?
Кожен з наявних видів бронепластин має як переваги, так і недоліки, й відповідно сфери застосування. Головним критерієм вибору необхідного матеріалу є завдання та цілі, для яких він буде використовуватись.
Кераміка є сучасним та легким матеріалом здатним витримати влучання бронебійної кулі. Керамічні плити більш анатомічно підігнані, ніж сталеві, та щільніше прилягають до тіла. Також плити з цього матеріалу практично не зменшують рухливість та максимально адаптовані для ведення активних бойових дій. Менша вага захисного спорядження дозволяє мати більшу кількість боєкомплекту чи спецзасобів.
Сталеві бронепластини цілком задовольнять вимоги цивільних осіб та підрозділів, де критерій мобільності не є вирішальним, а вартість та ресурс експлуатації більшою мірою впливають на вибір. Необхідно відзначити, що менша ціна сталевої пластини, в порівнянні з керамікою, не означає зниження рівня захисту. Ці листи підходять для підрозділів, що забезпечують охорону об’єктів, організовують функціонування блокпостів та зайняті на інших роботах, де ймовірність ураження від уламків вища, ніж від кулі.
Плити зі зшитого поліетилену необхідні в ситуаціях де ключовими є легкість, маневровість та мобільність. Це співробітники поліції чи сил спеціальних операцій з використанням легкого типу озброєння. Люди, чия діяльність безпосередньо не пов’язана з постійним та прямим стрілецьким контактом із супротивником. Ці пластини можуть ефективно використовуватись на певній відстані від лінії зіткнення, водіями, поліцейськими, військовими медиками, волонтерами.
Як правильно вибрати бронеплиту?
Від правильного підбору бронепластини залежить не тільки рівень захисту, а й зручність використання. Вона своєю чергою впливає на здатність людини ефективно функціонувати та виконувати необхідні дії у броньованому жилеті.
Приступаючи до процесу вибору бронепластини необхідно визначитись із завданнями, для яких вона буде використовуватись, і відповідно до цього враховувати ряд критеріїв, які допоможуть у прийнятті рішення. Це може бути:
- необхідний клас захисту;
- вартість;
- матеріал;
- термін експлуатації;
- розмір.
Сучасні захисні пластини розробляються з урахуванням принципів балістики, для руйнації кулі чи уламку, та ефективного розсіювання енергії й мінімізації пошкоджень носія.
Виробники систем балістичного захисту постійно експериментують над використанням комбінованих матеріалів, що допомагає значно підвищувати рівень захисту, не збільшуючи вагу, а інколи навіть і зменшуючи її.
Одним із важливих факторів при виборі є те, що матеріал неналежної якості або невідповідного класу захисту може призвести до більш значних ушкоджень внаслідок деформації, ніж за його відсутності взагалі. Кожен виріб повинен відповідати нормативам, пройти перевірку та сертифікацію відповідно до стандартів ДСТУ, та мати підтверджені протоколи випробувань.
Придбати бронеплити з різних матеріалів, камербанди та іншу амуніцію від українських та світових виробників можна в інтернет-магазині постачальника надійного захисту Defence Ukraine. На офіційному сайті наведені описи та технічні характеристики щодо наявної продукції. Кваліфіковані менеджери завжди нададуть необхідну консультацію та допомогу на кожному етапі процесу вибору. Замовити товар можна онлайн з доставленням по Україні (крім тимчасово окупованих територій) поштовим оператором.