Які є види бронежилетів?
16 квітня 2025Бронежилет — це основа індивідуального захисту військового. Він здатний зменшувати травматичні наслідки через удари, постріли, рикошети, вибухові хвилі тощо. Класи бронежилетів впливають напряму на рівні захисту та можливість протидіяти різним видам загроз. А ще цей елемент екіпірування чимало важить, тож вам потрібно знайти баланс між ергономікою і безпекою.
Що таке бронежилет і навіщо він потрібен?
Якщо говорити спрощено, то сучасний бронежилет складається з чохла для бронеплит, пластин і амортизувальної підкладки. Він створений для поглинання та розсіювання кінетичної енергії ворожих уражень.
Ефективність жилета з балістикою можлива завдяки поєднанню кількох механізмів дії:
- Розподіл енергії — коли куля або уламок вдаряє в бронежилет, ударна хвиля розсіюється на більшу площу матеріалу, зменшуючи локалізовану силу удару.
- Сповільнення снаряда — завдяки багатошаровим структурам снаряд поступово втрачає швидкість через тертя та механічну взаємодію.
- Деформація кулі — високоміцні основи плит можуть сплющувати або руйнувати снаряд, що знижує його пробивну здатність.
- Поглинання енергії за допомогою волокон — у м’яких моделях волокна поступово розтягуються, затримують снаряд і поглинають його енергію.
- Руйнація снаряда шляхом власного викришування — жорсткі бронепластини з карбіду кремнію або бору розбивають кулю на уламки, а додаткові шари матеріалу затримують їх і гасять кінетичну енергію.
Усередині бронежилета часто є додаткові амортизаційні вставки — демпфери. Вони знижують ударне навантаження та запобігають серйозним травмам навіть у разі непробиття.
Військові моделі зазвичай забезпечують захист не лише від куль, а й від вибухових хвиль та уламків. Наразі саме це є поширеними небезпеками на лінії фронту для українських військовослужбовців. Бронежилети для представників поліції частіше орієнтовані на протиножовий захист. А цивільні версії з меншим класом стають популярними серед журналістів, волонтерів і працівників ризикованих професій.
Основні види бронежилетів
Усі види бронежилетів мають специфічні задачі, вони ефективні за різних бойових умов. Як зрозуміти, який саме вам потрібний: зовнішній чи прихований, м’який чи жорсткий? Далі розберемося, якими бувають бронежилети та як вам вибрати потрібну модель.
За типом носіння
За типом носіння бронежилети поділяються на приховані та зовнішні. Приховане носіння передбачає, що ви будете носити його під одягом. Тож дизайн доволі компактний і ергономічний. Виготовляють такі моделі з м’яких балістичних матеріалів, аби можна було захистити життєво важливі органи від пістолетних боєприпасів і уламків.
Така модель щільно прилягає до тіла та може лишатися непомітною під одягом. Вона легка та гнучка, навіть за тривалого носіння не спричиняє дискомфорт. Але рівень захисту обмежений і призначений лише для малокаліберної зброї. Цей формат підходить правоохоронним органам, журналістам, охоронцям тощо.
Зовнішні бронежилети носять зверху одягу, і вони зазвичай забезпечують вищий рівень захисту завдяки можливості інтегрувати тверді бронепластини. Ці моделі можуть захищати шию, пах і плечі. А бронебійні матеріали зупиняють вже автоматні та гвинтівкові кулі. З переваг таких бронежилетів — модульність завдяки системі MOLLE, посилена вентиляція та зносостійкість навіть за екстремальних умов експлуатації.
За типом броні
Ще одна класифікація бронежилетів передбачає розподіл на кілька категорій за типом броні. Виділимо такі види:
- М’які бронежилети — зроблені з багатошарових волокон або надвисокомолекулярного поліетилену. Захищають від пістолетних боєприпасів, уламків і холодної зброї.
- Жорсткі бронежилети — зроблені з твердих матеріалів, зокрема сталі, кераміки чи композитів. Захищають від автоматних і снайперських пострілів, але важать більше й знижують мобільність.
- Плитоноски — основа бронежилета, в яку можна вставляти балістичні плити, а за потреби ще й балістичні пакети. Основна функція полягає саме в утриманні бронеплит, а їх вже потрібно вибирати окремо, враховуючи сумісність розміру та форми.
Що саме вибрати, залежить від рівня загроз і потреби в мобільності. Водночас кожен з цих видів має різні класи захисту.
Класи захисту бронежилетів
Типи бронежилетів розрізняють за їхньою здатністю зупиняти кулі, уламки, рикошети тощо. Підходи до випробувань бронезахисту можуть відрізнятися в різних країнах.
Стандарти NIJ
NIJ — один із найпоширеніших стандартів для оцінки рівня балістичного захисту, яким користуються американці та багато інших армій світу. Основні рівні:
- NIJ I — базовий рівень захисту (застарілий), витримує постріли з малопотужних пістолетів (.22 LR, .380 ACP);
- NIJ II — захищає від пістолетних боєприпасів 9×19 мм FMJ та .357 Magnum JSP;
- NIJ IIIa — витримує удари з потужніших пістолетів (.44 Magnum, 9×19 мм AP), але не ефективний проти автоматної зброї;
- NIJ III — перший рівень захисту від гвинтівкових боєприпасів (5.56×45 мм, 7.62×51 мм NATO);
- NIJ IV — найвищий рівень захисту, витримує бронебійні кулі .30-06 AP.
Випробування за цим стандартом передбачають стійкість до куль різного калібру, кінетичної енергії, стійкості до ударів і деформації тощо. Також оцінюють ризики для здоров’я людини після потрапляння боєприпасу в жилет.
Інші стандарти
Українська класифікація ДСТУ відповідає міжнародним аналогам, але має шість рівнів, що також передбачають захист від уламків. Особливості цієї класифікації:
- класи 1–3 — захист від пістолетних боєприпасів (аналогічні NIJ I — IIIa);
- клас 4 — базовий захист від автоматної зброї (аналог NIJ III);
- клас 5 — захист від снайперських і бронебійних боєприпасів (аналог NIJ IV);
- клас 6 — підвищений захист від бронебійних куль калібру 7.62×54 мм.
Ще одна класифікація бронеплит — STANAG 2920, яку використовують в НАТО. Вона відрізняється за принципом класифікації, оскільки не розділяє бронезахист на рівні. Основним є показник швидкості кулі чи уламка V₅₀ (вимірюється у м/с), за якої матеріал може їх зупинити.
Проведемо аналогії з попередніми класифікаціями, що доволі умовні:
- 250–400 м/с — базовий рівень захисту (аналог NIJ I — IIIa та 1–3 класів за ДСТУ);
- 500–650 м/с — середній рівень (аналог NIJ III та 4 класу);
- вище за 650 м/с — максимальний захист (аналог NIJ IV та 5 класу).
STANAG 2920 часто використовується для сертифікації бронежилетів, враховуючи їхні протиуламкові властивості.
Матеріали бронежилетів та їхні особливості
Саму плитоноску часто виготовляють з кевлару. Це арамідне волокно з високою міцністю та низькою вагою. Особливості матеріалу:
- гнучкість — забезпечує комфорт і свободу рухів під час носіння;
- висока міцність на розрив — витримує удари куль, розподіляючи їхню енергію;
- стійкість до температур — працює в широкому діапазоні умов, але вразливий до вологи.
Термін експлуатації кевлару близько 5 років. Тканина поступово втрачає захисні властивості через вплив ультрафіолету та вологи.
Ще один популярний варіант — UHMWPE. Це сучасний синтетичний матеріал, що перевершує кевлар за міцністю та легкістю. Особливості:
- стійкість до вологи — не вбирає воду навіть за умови підвищеної вологості;
- маленька вага — допомагає збільшити загальне навантаження без втрати захисту;
- висока стійкість до стирання — витримує довгі навантаження в екстремальних умовах.
Часто бронежилет 3 класу містить UHMWPE – елемент балістичного захисту. У такому форматі він може захистити від пістолетних та гвинтівкових боєприпасів. Термін служби складає близько 7–15 років.
Тепер поговоримо про матеріали для бронеплит. Загартована сталь довговічна й витримує багато влучань, має доступну ціну. Але її головна проблема полягає в великій вазі: бронеплити значно обмежують рухливість і мобільність бійця. Ще один недолік сталі — ризик рикошету. Уламки кулі можуть завдати травмування під час влучання.
Якщо ще десяток років тому серед матеріалів бронеплит популярним була сталь, то тепер виробники намагаються використовувати інноваційні композити, що полегшують бронежилети. Тож зараз цілком реально купити бронежилети 5 класу захисту з вагою до 6 кг, якщо основою бронеплит буде кераміка.
Цей матеріал представлено в кількох варіантах: карбід бору, карбід кремнію, оксид алюмінію. Використовують їх проти автоматних і бронебійних боєприпасів. Недолік кераміки полягає у її крихкості. Хоча бронеплита значно розсіює енергію удару й зменшує пробивну силу кулі, вона сама може розкришитися в цей момент. Зазвичай після 3–4 влучань її потрібно міняти.
Серед куленепробивних композитних матеріалів частіше зустрічається поєднання кераміки та UHMWPE. Його використовують для легких і міцних бронежилетів, що ефективно гасять енергію кулі та не мають ризику рикошетів.
Як вибрати бронежилет?
Ми розібралися, які бувають бронежилети, а тепер потрібно визначитися, як правильно вибрати тактичне спорядження. Неправильно підібраний захист може не зупинити загрозу, спричинити серйозні травми через ударну хвилю чи навіть обмежити рухливість у критичній ситуації.
Простий алгоритм, як вибрати бронежилет:
- Визначте рівень загрози — для поліції, охорони преси зазвичай достатньо м’яких бронежилетів, зокрема з прихованим носінням. Для спецпризначенців, волонтерів на фронті, більшості військових (у штурмових групах зокрема) достатньо 4 класу захисту за ДСТУ, а для роботи в окопах і специфічних задач можна вибирати 5 і 6 класи.
- Знайдіть баланс між вагою та безпекою — вибір надто важкого матеріалу може швидко виснажити навіть тих, хто має гарну фізичну підготовку. Спирайтеся на реальні загрози, а не вибирайте одразу броню з максимальним навантаженням.
- Зверніть увагу на розмір і посадку — жилет має прикривати грудну клітину та спину й не обмежувати рухи. Він має щільно фіксуватися, але не заважати диханню. Бажано вибирати моделі з можливістю регулювання розміру.
- Оцінюйте додаткові елементи — амортизаційні вставки, вентиляційна сітка, засоби для розвантаження та кріплення MOLLE покращать ваш користувацький досвід.
Обов’язково перевіряйте сертифікацію та якість бронежилетів. Краще купувати амуніцію від надійних виробників і в перевірених місцях, як-от Defence Ukraine.
Отже, вибір бронежилета залежить від рівня загрози, мобільності та ваги. Неправильне екіпірування може призвести до фатальних наслідків — від недостатнього захисту до травм через ударну хвилю. Тому важливо знайти баланс між захистом, комфортом та мобільністю.